top of page

Раціональність — спроможність мислити та діяти, керуючись здоровим глуздом, або, що те саме, діяльність, яка спрямована на досягнення мети і враховує задані обмеження та наявні можливості (ресурси).

 

Реальні величини в економіці — величини, що вимірюються в натуральних показниках, або, що те саме, з поправкою на фактичний темп інфляції.

 

Ревальвація — підвищення вартості національної грошової одиниці шляхом збільшення її золотого вмісту (за часів дії золотого стандарту) або підвищення її обмінного курсу до іноземних валют.

 

Резерви — частина залучених банком грошових коштів (депозитів), яка не використовується як кредитний ресурс.

 

Резидент — економічний суб'єкт, що постійно перебуває (має головний офіс) у даній країні.

 

Результативність виробництва — характеристика виробництва на основі кількісного співставлення його результату та суспільної потреби у ньому.

 

Рента — регулярно отримуваний дохід від землі та інших природних багатств, майна чи капіталу, який не потребує від отримувача підприємницької діяльності.

- земельна рента — ціна, сплачувана підприємцем за користування землею та іншими природними ресурсами, кількість (запаси) яких жорстко обмежена, її неможливо збільшити.

- диференціальна земельна рента I — додатковий чистий дохід, який появляється у тих господарників на землі, хто використовує середні та кращі землі, а також землі, розташовані ближче до ринків.

- диференціальна земельна рента II — додатковий чистий дохід, що утворюється завдяки додатковим капіталовкладенням задля штучного поліпшення якості землі.

- абсолютна земельна рента — плата за право користування будь-якою за якістю і місцем розташування землею як об'єктом приватної власності; елемент виробничих витрат.

- монопольна земельна рента — додатковий дохід, що утворюється завдяки можливості виробника рідкісної аграрної продукції диктувати споживачам свої ціни.

 

Рентабельність — показник ефективності господарської діяльності; відношення балансового прибутку до середньорічної вартості активів або витрат виробництва, помножене на 100.

 

Репатріація капіталу — повернення капіталу в країну, з якої він раніше був вивезений.

 

Реприватизація — повторна приватизація.

 

Реституція — повернення державою об'єктів власності попереднім приватним власникам.

 

Рецесія (спад) — зниження рівня ділової активності країни, що характеризуються, як правило, зменшенням реального ВВП протягом принаймні шести місяців.

 

Рефінансування державного боргу — погашення боргу держави новими запозиченнями; призводить до виникнення так званої боргової піраміди.

 

Реформа економічна — зміни в економічній системі, здійснювані державою.

 

Ризик економічний — невизначеність, що може вплинути на діяльність господарюючого суб'єкта або на здійснення певної економічної операції.

 

Римський клуб — міжнародна неурядова організація, що об'єднує відомих науковців, бізнесменів, колишніх державних діячів, які переймаються актуальними проблемами людства, їх аналізом та прогнозуванням.

 

Ринкова пропозиція — готовність продавців продати певний товар чи послугу.

 

Ринкова рівновага — ситуація, коли попит і пропозиція збалансовані.

 

Ринкова система, або ринок у широкому смислі — економічна система, у якій виробники та споживачі взаємодіють через ринок.

 

Ринковий механізм — спосіб (форма) організації і функціонування відносин між суб'єктами господарювання, що базується на принципах економічної свободи, взаємодії попиту і пропозиції, вільного ціноутворення, конкуренції.

 

Ринковий попит — готовність покупців придбати певний товар чи послугу.

 

Ринок — інституція, або механізм, що зводить разом покупців і продавців, узгоджує їхні інтереси, забезпечує самоорганізацію і саморозвиток економіки.

- ринок капіталів (фінансовий ринок) — загальна назва тих ринків, на яких надають позики (кредити), продають і купують цінні папери, валюти різних країн, благородні метали, надають страхові послуги.

- ринок позичкового капіталу (грошовий, або кредитний ринок) — один із фінансових ринків, на якому фізичні та юридичні особи, виходячи з різних причин і мотивів, надають і отримують грошові позики (кредити).

- ринок праці (робочої сили) — 1) система найму працівників; 2) особливий вид ринку, який представляє собою систему економічних механізмів, суспільних норм та інститутів, які регулюють рух робочої сили та її використання.

- ринок товарів — ринок, на якому здійснюється купівля-продаж товарів і послуг, включаючи споживчі та інвестиційні товари, науково-технічні розробки та інформацію.

- ринок цінних паперів (фондовий ринок) — різновид фінансового ринку, на якому торгують цінними паперами. Розрізняють первинний і вторинний ринки цінних паперів. На первинному ринку розміщують цінні папери першого випуску. На вторинному ринку здійснюється перепродаж раніше розміщених цінних паперів. Вторинний ринок цінних паперів поділяється на організований (біржовий) і неорганізований (позабіржовий).

 

Рівень безробіття — частка безробітних серед економічно активного населення.

Рівень економічної активності населення — частка економічно активного населення у загальній його чисельності у віці 15-70 років.

 

Рівень життя — сукупність показників, що характеризують міру задоволення основних життєвих потреб населення.

 

Рівень зайнятості — частка зайнятих серед економічно активного населення.

 

Рівновага економіки — стан економіки, за якого продукції виробляється стільки, скільки її потребують споживачі.

- рівновага на ринку окремого товару чи послуги (мікрорівновага) — ринкова ситуація, за якої попит дорівнює пропозиції; гранична корисність урівноважується з граничними витратами на виробництво товару.

- рівновага макроекономіки — стан національної економіки, за якого досягається рівність попиту і пропозиції на усіх взаємопов'язаних ринках країни, гармонія у взаємозв'язках усіх її секторів, або відсутність диспропорцій між ними

 

Рівноважна ціна (ціна рівноваги) — ціна, що врівноважує попит і пропозицію.

 

Рівноважний обсяг — ситуація, за якої плани покупців і продавців на ринку цілком збігаються, так що за даної ціни обсяг пропозиції дорівнює обсягу попиту.

 

Рівняння обміну Фішера — рівняння МУ = РСС, яке показує залежність необхідної кількості грошей в економіці від швидкості їх обертання, загального рівня цін та фізичного обсягу товарів і послуг.

 

Рідкісність (обмеженість) — недостатність ресурсу для задоволення відразу усіх потреб. Роздержавлення — процес обмеження державного втручання в економіку, переведення державних підприємств на комерційні засади господарювання, а також їх приватизація.

 

Розшарування суспільства — посилення нерівності у розподілі сукупних доходів серед населення (сімей).

bottom of page