top of page

Сальдо — різниця між двома сторонами балансу: наприклад, між дебетом і кредитом (баланс суб'єктів господарювання), експортом і імпортом (торговельний баланс), між припливом валюти в країну та її відпливом за кордон (платіжний баланс). В залежності від цього розрізняють додатне та від'ємне сальдо торговельного і платіжного балансів (активні і пасивні баланси).

 

Санація — система заходів, спрямованих на фінансове оздоровлення підприємства, попередження його банкрутства.

 

Світова організація торгівлі (СОТ) — організація, що створена у 1995 р. як наступниця Генеральної угоди про тарифи і торгівлю (ГАТТ) для регулювання міжнародних торговельних відносин.

 

Світове господарство — сукупність взаємопов'язаних і взаємозалежних національних економік.

 

Світовий банк — фінансова установа ООН, створена одночасно із МВФ, яка спеціалізується на сприянні країнам-учасницям у кредитах та інвестиціях.

 

Сегментація ринку — поділ споживачів певного товару на окремі групи, що висувають до товару диференційовані вимоги.

 

Секвестр бюджету — оперативне скорочення видатків державного бюджету у ході його виконання, зумовлене невиконанням доходної частини.

 

Синдикат — одна із форм монополії, за якої підприємці, поступаючись комерційною самостійністю, організовують спільний збут продукції та закупівлю сировини.

 

Система національних рахунків — сукупність взаємопов'язаних рахунків (балансових таблиць), які розкривають результати та структуру національної економіки у відповідності з макроекономічною теорією.

 

Сімейний дохід — сума доходів свідомо організованої на основі родинних зв'язків та спільності побуту невеликої групи людей, життєдіяльність яких спрямована на реалізацію соціальних, економічних та духовних потреб окремих індивідів, самої сім'ї та суспільства в цілому.

 

Соціальна інфраструктура — система галузей, діяльність яких спрямована на задоволення соціально-культурних, духовних та інтелектуальних потреб людини.

 

Соціальна захищеність — характер та рівень обов'язків суспільства щодо людини й будь-якої соціальної групи; ступінь реальності їхніх прав та свобод.

 

Соціальна політика держави — система цілей і заходів по регулюванню соціально-економічних умов життя суспільства, забезпеченню добробуту усіх його членів.

 

Соціальна справедливість — соціально-психологічне сприйняття принципів і форм організації суспільства, як таких, що відповідають інтересам людей і соціальних груп.

 

Соціальний захист населення — система державних гарантій компенсації ризиків, у тому числі ризику втрати чи зниження доходів.

 

Соціальне забезпечення — соціальні виплати у формі грошових та натуральних трансфертів, а також послуг.

 

Соціальне страхування — форма соціального захисту, яка уможливлює матеріальне забезпечення та підтримку населення за рахунок страхових фондів.

 

Соціальні гарантії держави — зобов'язання держави перед суспільством щодо формування певного стандарту (рівня) добробуту людини, сім'ї.

 

Спадна дохідність (продуктивність, віддача) — властивість капіталу, проявом якої є те, що додаткові рівновеликі вкладення капіталу супроводжуються зменшенням приросту випуску продукції (віддачі).

 

Спекуляція — перепродаж товарів або цінних паперів з метою отримання прибутку за рахунок різниці цін.

 

Спільний ринок — форма міжнародної економічної інтеграції, що передбачає вільне переміщення не лише товарів, а й факторів виробництва — капіталу і робочої сили.

 

Споживання — витрати домогосподарств на оплату товарів і послуг, за виключенням витрат на придбання нового житла.

 

Споживна вартість — одна із властивостей товару, яка виражає його здатність задовольняти певну людську потребу.

 

Споживчий кошик — вартість основних матеріальних і нематеріальних благ, необхідних для забезпечення нормальних умов життєдіяльності людини в даній країні протягом певного періоду.

 

Споживчі блага — товари і послуги, які безпосередньо задовольняють потреби людини.

 

Стагфляція — стан економіки, за якого спад виробництва та ріст безробіття супроводжуються зростанням цін (інфляції).

 

Страхова компанія — кредитно-фінансова установа, що займається укладанням договорів страхування та їх обслуговуванням.

 

Страховий поліс — документом, що посвідчує купівлю-продаж страхової послуги.

 

Страхова послуга -страховий захист у формі покриття (відшкодування) збитку.

 

Страхова премія (insurance premium) — винагорода страхової компанії за взятий на себе ризик.

 

Страховий ринок — ринок, на якому купуються і продаються страхові послуги.

 

Страховий тариф — ціна страхової послуги.

 

Страхування — економічна діяльність, що забезпечує формування заінтересованими особами спільного цільового страхового фонду з метою компенсації можливого фінансового (майнового) збитку шляхом пропорційного розподілу між ними такого збитку.

 

Структурні кризи в економіці — кризи нециклічного характеру, зумовлені диспропорціями між окремими сферами і галузями економіки.

 

Суспільне відтворення — безперервно повторюваний процес суспільного виробництва, постійного відновлення його умов і результатів.

 

Суспільний поділ праці — відособлення різних видів економічної діяльності та їх стійке закріплення за окремими людьми і групами у вигляді спеціалізації.

 

Суспільні товари (блага) — блага, які не оцінюються грошима, але потрібні суспільству і використовуються усіма нарівні.

 

Тарифна система — це сукупність нормативів, з допомогою 

bottom of page